6 czerwca 1842 roku na mocy królewskiego reskryptu została podpisana umowa spółki i utworzenia fabryki wełny drzewnej wraz z uzdrowiskiem. Joseph Weiss (właściciel papierni w Zlotych Horach) zainspirowany badaniami wybitnego niemieckiego przyrodnika, geografa, badacza i podróżnika Friedricha Wilhelma Heinricha Alexandra von Humboldt’a opatentował swój wynalazek i wdrożył go właśnie w Humboldtsau, które należało do Kuźniczyska. Wydarzenie to było bez precedensu, pierwsze na świecie.

Spółka 30-tu akcjonariuszy wybudowała tutaj gigantyczną jak na owe czasy fabrykę, gdzie pracował tłum ludzi z Czeszowa i Kuźniczyska. Do produkcji zastosowano tutaj potężną maszynę parową. A surowcem były igły sosnowe, które poddawano odpowiedniej obróbce.

Ich produkty były sprzedawane w całej Europie. A były to: wełna drzewna (ocieplenie, materace, tapicerka meblarska, dywany, koce, itp), papier, olej, mydło, likiery, spirytus, pomady, balsamy i ekstrakty do cukierków. W Anglii jeszcze w roku 1884 wełnę tą stosował producent samochodów – Bentley.

2 kwietnia 1861 ogromy pożar strawił fabrykę. Akcjonariusze podjęli decyzje o jej likwidacji i sprzedaży. Pozostały tylko ściany fabryki.