Pierwsi klienci uzdrowiska zaczęli zjeżdżać do Humboldt’s Au po roku 1850. Ruch głównie w sezonie letnim był przeogromny. Kuracjuszy i turystów dowoził tutaj dyliżans, kursujący na trasie Trzebnica – Milicz. Tuż przy fabryce był staw spiętrzający wodę na funkcjonujący tutaj młyn zbożowy z niesamowitym kołem drewnianym.
Przy stawie utworzono promenadę z egzotycznymi roślinami, które jeszcze były w roku 1930. Odbywały się tutaj liczne koncerty kapel wojskowych. Była tutaj również restauracja i kręgielnia. Podczas rewolucji marcowej mieszkali tutaj nawet książęta rosyjscy wraz z rodzinami.
Największą sławę temu miejscu przyniosła metodyka leczenia schorzeń za pomocą kąpieli i naparów z ekstraktem oleju sosnowego. Leczono tutaj ostre zapalenia odmy płucnej, choroby reumatyczne. Prowadzono tutaj inhalacje, kąpiele balsamiczne, prysznice. Kąpiele przeprowadzano w specjalnych wannach, a na potrzeby pozostałych metodyk leczenia wybudowano, pierwszą w Prusach, łaźnie parową.
W roku 1861 po pożarze cała wykształcona kadra wiedząc o rozwiązaniu spółki wyjeżdża do Turyngii do nowo powstałego takiego samego uzdrowiska – tylko na większą skalę.
Wszystkie pozostałe budynki uzdrowiska zostają zrównane z ziemią po wkroczeniu wojsk radzieckich w styczniu 1945 roku.