Razu pewnego Książę Henryk, Brodatym zwany wyprawił się był na łowy ze świtą swoją w podtrzebnickie lasy.
Miesiąc: luty 2016
Gdy wybija północ
Mrożąca krew w żyłach legenda o starym drewnianym kościele w Kuźniczysku.
Etymologia nazwy wsi
Nazwa wsi przez wieki ewaluowała. Związana była ciągle z wydobyciem i przetwarzaniem darniowej rudy żelaza. W wiekach XVIII/IX wydobywano i przetwarzano tutaj również rudę miedzi.

Ostatni dzwon
Pierwszy dzwon (ton C) w Kuźniczysku został ufundowany przez pastora Jahanna Nazari w 1610 roku. Zawisł w dobudowanej wieży sosnowego kościoła zbudowanego około 1450 roku przez katolików. Kolejne dwa dzwony zostały odlane we Wrocławiu w 1792 roku – o tonie A oraz B, zawisły one w 1805 roku w nowej kopule wieży kościoła modrzewiowego wybudowanego w 1709 roku przez ewangelików.

Bank – Złoty Wiek
Historia banku rozpoczyna się w latach 1830/45 od momentu bardzo intensywnej eksploatacji złóż miedzi w Kuźniczysku i Czeszowie i przetwarzaniu jej w Masłowcu i Czeszowie. Wtedy zaczyna się „złoty wiek” dla Kuźniczyska.

Fabryka zbrojeniowa
W miejscu gdzie ongiś stała olbrzymia fabryka wełny drzewnej, na pustych ścianach w latach 30-tych ubiegłego wieku fabryka zaczęła na nowo funkcjonować. Niestety ma od tamtej pory niechlubną historię.

Uzdrowisko Humboldt’s Au
Pierwsi klienci uzdrowiska zaczęli zjeżdżać do Humboldt’s Au po roku 1850. Ruch głównie w sezonie letnim był przeogromny. Kuracjuszy i turystów dowoził tutaj dyliżans, kursujący na trasie Trzebnica – Milicz. Tuż przy fabryce był staw spiętrzający wodę na funkcjonujący tutaj młyn zbożowy z niesamowitym kołem drewnianym.

Fabryka wełny drzewnej Humboldtsau
6 czerwca 1842 roku na mocy królewskiego reskryptu została podpisana umowa spółki i utworzenia fabryki wełny drzewnej wraz z uzdrowiskiem. Joseph Weiss (właściciel papierni w Zlotych Horach) zainspirowany badaniami wybitnego niemieckiego przyrodnika, geografa, badacza i podróżnika Friedricha Wilhelma Heinricha Alexandra von Humboldt’a opatentował swój wynalazek i wdrożył go właśnie w Humboldtsau, które należało do Kuźniczyska. Wydarzenie to było bez precedensu, pierwsze na świecie.

Lassaterei
Na zachód od Kuźniczyska w stronę Biedaszkowa znajdowało się parę zabudowań jako osada ziemska, należąca do majątku klasztoru trzebnickiego. W roku 1624 majątek zakupił Georg Lassat, następnie go rozbudował i przekształcił w folwark. Od nazwy właściciela nadano nazwę przysiołka Lassaterey, później Lassaterei. Po śmierci Lassata folwark ponownie przejęty został przez klasztor i przydzielony do Kuźniczyska.

Uwłaszczenia, sekularyzacja
Rok 1810 był końcem historii zakonu cysterek w Trzebnicy. Sekularyzacja (kasata) zakonu na całym Śląsku spowodowała przejęcie wszystkich dóbr przez państwo. Skutkiem tego było też podział obszarów na gminy i skuteczniejsze zarządzanie.