Nazwa wsi przez wieki ewaluowała. Związana była ciągle z wydobyciem i przetwarzaniem darniowej rudy żelaza. W wiekach XVIII/IX wydobywano i przetwarzano tutaj również rudę miedzi.
Kategoria: Historia wsi

Prześladowania
W 1817 roku został utworzony w Prusach kościół ewangelicko-unijny jednoczący pod jedną administracją kościelną wyznawców luteranizmu i kalwinizmu. Spowodowało to opór niektórych kręgów społecznych i części duchowieństwa, stąd potocznie byli nazywani staroluteranami.

Uwłaszczenia, sekularyzacja
Rok 1810 był końcem historii zakonu cysterek w Trzebnicy. Sekularyzacja (kasata) zakonu na całym Śląsku spowodowała przejęcie wszystkich dóbr przez państwo. Skutkiem tego było też podział obszarów na gminy i skuteczniejsze zarządzanie.

Lassaterei
Na zachód od Kuźniczyska w stronę Biedaszkowa znajdowało się parę zabudowań jako osada ziemska, należąca do majątku klasztoru trzebnickiego. W roku 1624 majątek zakupił Georg Lassat, następnie go rozbudował i przekształcił w folwark. Od nazwy właściciela nadano nazwę przysiołka Lassaterey, później Lassaterei. Po śmierci Lassata folwark ponownie przejęty został przez klasztor i przydzielony do Kuźniczyska.

Kopalnie metali
Pozyskiwanie rud żelaza na terenie Kuźniczyska odbywało się już w epoce żelaza, a nawet brązu (ok. 1000 roku p.n.e.). Wzmożone wydobycie na początku naszej ery spowodowało bujny rozwój i znaczenie miejscowych stanowisk hutniczych i kuźni.

Fabryka wełny drzewnej Humboldtsau
6 czerwca 1842 roku na mocy królewskiego reskryptu została podpisana umowa spółki i utworzenia fabryki wełny drzewnej wraz z uzdrowiskiem. Joseph Weiss (właściciel papierni w Zlotych Horach) zainspirowany badaniami wybitnego niemieckiego przyrodnika, geografa, badacza i podróżnika Friedricha Wilhelma Heinricha Alexandra von Humboldt’a opatentował swój wynalazek i wdrożył go właśnie w Humboldtsau, które należało do Kuźniczyska. Wydarzenie to było bez precedensu, pierwsze na świecie.

Uzdrowisko Humboldt’s Au
Pierwsi klienci uzdrowiska zaczęli zjeżdżać do Humboldt’s Au po roku 1850. Ruch głównie w sezonie letnim był przeogromny. Kuracjuszy i turystów dowoził tutaj dyliżans, kursujący na trasie Trzebnica – Milicz. Tuż przy fabryce był staw spiętrzający wodę na funkcjonujący tutaj młyn zbożowy z niesamowitym kołem drewnianym.

Fabryka zbrojeniowa
W miejscu gdzie ongiś stała olbrzymia fabryka wełny drzewnej, na pustych ścianach w latach 30-tych ubiegłego wieku fabryka zaczęła na nowo funkcjonować. Niestety ma od tamtej pory niechlubną historię.

Bank – Złoty Wiek
Historia banku rozpoczyna się w latach 1830/45 od momentu bardzo intensywnej eksploatacji złóż miedzi w Kuźniczysku i Czeszowie i przetwarzaniu jej w Masłowcu i Czeszowie. Wtedy zaczyna się „złoty wiek” dla Kuźniczyska.

Ostatni dzwon
Pierwszy dzwon (ton C) w Kuźniczysku został ufundowany przez pastora Jahanna Nazari w 1610 roku. Zawisł w dobudowanej wieży sosnowego kościoła zbudowanego około 1450 roku przez katolików. Kolejne dwa dzwony zostały odlane we Wrocławiu w 1792 roku – o tonie A oraz B, zawisły one w 1805 roku w nowej kopule wieży kościoła modrzewiowego wybudowanego w 1709 roku przez ewangelików.